Share This Article
Implanty zębowe to nowoczesna metoda uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu u osób, które straciły własne zęby np. na skutek urazów mechanicznych albo zaawansowanej próchnicy. I choć pozwalają one na uzyskanie optymalnych efektów funkcjonalnych i estetycznych, to jednak warto pamiętać, że leczenie implantologiczne wymaga czasu. Jak krok po kroku przebiega procedura implantologiczna? Jak wygląda zabieg wstawiania implantu? Podpowiadamy!
Nie ma żadnych wątpliwości, że implanty zębowe są obecnie najnowocześniejszą metodą uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu. Implanty w doskonały sposób zastępują przedwcześnie utracone zęby własne, zapewniając optymalne efekty funkcjonalne oraz estetyczne.
Warto jednak mieć świadomość, że leczenie implantologiczne wymaga czasu – jest to specjalistyczna, kilkuetapowa terapia, w przebiegu której bardzo ważna jest motywacja pacjenta, jego zaangażowanie oraz przestrzeganie zaleceń lekarza. Jak zatem wygląda kompletna procedura implantologiczna? Ile etapów składa się na leczenie z zastosowaniem implantów zębowych? Sprawdzamy!
Etap 1: Konsultacja
Pierwszy etap leczenia implantologicznego ma zawsze charakter konsultacyjny. Podczas wizyty stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski, rozmawia o jego oczekiwaniach, wyklucza występowanie ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania implantów.
W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzane jest także badanie stomatologiczne, w trakcie którego dentysta sprawdza stan zdrowia jamy ustnej pacjenta. Warto mieć świadomość, że leczenie implantologiczne można przeprowadzić tylko u osób z wyleczonymi ubytkami próchnicowymi, ze zdrowym przyzębiem i dziąsłami. Dlatego jeśli lekarz stwierdzi obecność próchnicy czy stanów zapalnych przyzębia, wcześniej konieczne jest odpowiednie leczenie zachowawcze oraz periodontologiczne.
Etap 2: Diagnostyka i planowanie leczenia
Bardzo istotnym elementem leczenia implantologicznego jest szczegółowa diagnostyka oraz jego zaplanowanie. W diagnostyce wykorzystywane są przede wszystkim badania obrazowe – pantomogram lub tomografia komputerowa CBCT. Pozwalają one na precyzyjną ocenę warunków kostnych w miejscu planowanej implantacji. Zdarza się, że u niektórych pacjentów ilość/jakość tkanki kostnej jest zbyt niska, aby implant mógł prawidłowo zrosnąć się z kością. Może to być efekt zarówno indywidualnych predyspozycji genetycznych, jak i np. zaniku kości, gdy do utraty zęba doszło wiele lat wcześniej.
Na szczęście nie oznacza to, że zastosowanie implantu jest w takiej sytuacji całkowicie niemożliwe. We współczesnej stomatologii wykonuje się bowiem zabiegi, które pozwalają na odbudowę utraconej kości – w zależności od indywidualnego przypadku może to być podniesienie dna zatoki szczękowej lub sterowana regeneracja kości (augmentacja kości).
Jeśli ilość/jakość tkanki kostnej w miejscu planowego wszczepu jest wystarczająca (lub po przeprowadzeniu odbudowy kości) lekarz może przejść do zaplanowania procesu implantacji, doboru optymalnej średnicy i długości implantu/implantów, zaplanowania dokładnego rozmieszczenia, późniejszego uzupełnienia protetycznego itp.
Etap 3: Procedura wszczepienia implantu / implantów zębowych
Po zakończeniu etapu konsultacji, diagnostyki i planowania przychodzi czas na część chirurgiczną terapii, czyli na wszczepienie implantu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w zależności od liczby implantów trwa od około 45 minut do nawet 2-3 godzin. W trakcie tego zabiegu lekarz nacina tkanki dziąsła i odsłania kość, którą następnie – mówiąc potocznie – nawierca specjalnym wiertłem, a później wkręca w to miejsce implant. Na koniec rana jest zszywana, implant zostaje całkowicie przykryty błoną śluzową i nie jest widoczny w jamie ustnej. Pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne i rozpoczyna się kolejny etap terapii.
Etap 4: Okres gojenia, czyli rekonwalescencja pozabiegowa
Jest to zdecydowanie najdłuższy etap leczenia, bo trwający od 3 miesięcy do nawet pół roku – w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, miejsca wszczepu, liczby implantów itp. Tyle czasu jest potrzebne, by zakończył się proces osteointegracji, czyli pełnego zrastania się implantu z kością, dzięki czemu optymalnie zastępuje on naturalne korzenie zęba i może zostać obciążony uzupełnieniem protetycznym. W tym czasie zdejmuje się szwy (po około 14 dniach), pacjent odbywa wizyty kontrolne (wykonuje się na nich m.in. kontrolne badania radiologiczne), jest także zobowiązany do przestrzegania zaleceń związanych m.in. z higieną jamy ustnej.
Po zakończeniu osteointegracji przeprowadza się odsłonięcie implantu, czyli nacięcie błony śluzowej w miejscu wszczepu oraz wkręcenie w implant tzw. śruby gojącej. Dzięki temu tkanki wokół implantu mogą się dokładnie wygoić, możliwe jest także wymodelowanie kształtu dziąsła, tak aby estetyka późniejszego uzupełnienia protetycznego była jak najwyższa. Śrubę gojącą (wraz z uzupełnieniem tymczasowym) użytkuje się przez około 14 dni.
Etap 5: Leczenie protetyczne
Ostatnim etapem leczenia implantologicznego jest wykonanie i zamocowanie w jamie ustnej pacjenta docelowych uzupełnień protetycznych. W przypadku pojedynczych implantów są to zazwyczaj korony protetyczne, u pacjentów z większymi brakami stosuje się natomiast mosty protetyczne, protezy częściowe i całkowite oparte na implantach.
Procedura implantologiczna – pytania i odpowiedzi
Leczenie implantologiczne – ze względu na swoją złożoność, wieloetapowość i czasochłonność – budzi wśród pacjentów wiele pytań. Odpowiadamy na te pojawiające się najczęściej!
Ile trwa wstawianie implantu zęba?
Czas zabiegu, w trakcie którego wstawia się implant zęba, wynosi od około 45 minut do nawet 2-3 godzin – w zależności od tego, ile implantów zostaje wszczepionych, jaka jest ich dokładna lokalizacja itp. Warto jednak pamiętać, że samo wstawianie implantu to tylko jeden z etapów leczenia – cała terapia, z uwzględnieniem diagnostyki, ewentualnego leczenia próchnicy, zabiegów odbudowy kości – może trwać nawet kilka miesięcy.
Czy koronę zęba montuje się tego samego dnia co łącznik?
Elementem, który łączy implant (rozumiany jako element zastępujący korzeń zęba) z koroną protetyczną jest łącznik, zwany czasem przez pacjentów „śrubą”. Zarówno łącznik, jak i koronę montuje się w jamie ustnej pacjenta na tej samej wizycie – najpierw do implantu przykręca się łącznik, a na nim umieszcza się koronę. Jest to końcowy etap leczenia – stomatolog informuje pacjenta o zaleceniach, zasadach higieny jamy ustnej i ustala termin wizyty kontrolnej.
Czy implant zęba wstawia się pod narkozą czy znieczuleniem miejscowym?
Podczas zabiegu wstawiania implantu zęba w zdecydowanej większości przypadków stosuje się znieczulenie miejscowe – zarówno dostępne środki znieczulające, jaki i techniki ich podawania sprawiają, że zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Zdarzają się jednak przypadki, gdy wskazana jest narkoza, czyli znieczulenie ogólne – mogą to być np. bardzo rozległe zabiegi odtwórcze, z poważną ingerencją w tkanki, zabiegi długotrwałe, u pacjentów z bardzo silną dentofobią. Narkoza wymaga oczywiście przeprowadzenia dodatkowych badań oraz obecności anestezjologa podczas zabiegu.
Implanty zębów pozwalają odzyskać pełną funkcjonalność narządu żucia oraz estetykę uśmiechu. Należy mieć świadomość, że pełne, kompleksowe leczenie implantologiczne wymaga czasu – na diagnostykę, gojenie, ewentualne zabiegi dodatkowe. Uzyskiwane efekty wynagradzają jednak tę cierpliwość.