Share This Article
Do najczęstszych wątpliwości pacjentów rozważających uzupełnienie luk w naturalnym uzębieniu przy pomocy implantów zalicza się obawa przed tym, że wszczepienie implantów oraz inne zabiegi wykonywane w ramach leczenia implantologiczne będą bolesne. Nie ma co ukrywać – wszczepienie implantu wymaga ingerencji w tkanki miękkie i twarde w obrębie jamy ustnej, ale dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, zabiegi implantologiczne mogą być dla pacjentów bezbolesne i atraumatyczne. Są również sposoby, by łagodzić ból po zabiegu wszczepienia implantów.
Leczenie implantologiczne to proces składający się z kilku etapów – konsultacji, diagnostyki, czasami z zabiegów regeneracji kości, etapu chirurgicznego oraz protetycznego. Zasadniczym elementem terapii jest etap chirurgiczny, czyli wszczepienie implantu w szczękę/żuchwę w miejsce braku naturalnego zęba. W zdecydowanej większości przypadków zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a trwa – zależnie od liczby implantów i miejsca wszczepu – od około 45 minut do nawet 2-3 godzin. Implantolog najpierw nacina dziąsło odsłaniając kość, następnie nawierca ją i w tak przygotowane pole wkręca implant. Po upewnieniu się, że jest umieszczony stabilnie w kości, rana zostaje zaszyta – implant jest całkowicie przykryty błoną śluzową.
I to właśnie z tym etapem leczenia wiąże się wiele wątpliwości i pytań pacjentów, obawiających się trudnego do wytrzymania bólu. Czy jednak na pewno są podstawy, aby spodziewać się takich dolegliwości?
Czy zabieg wszczepienia implantu zębowego boli?
Nie ma co ukrywać – zabieg wszczepienia implantu zębowego wymaga ingerencji zarówno w tkanki miękkie, jak i tkanki twarde w jamie ustnej. Nie trzeba jednak obawiać się, że będzie to procedura bardzo traumatyczna dla pacjenta, związana z bardzo silnym bólem i innymi dolegliwościami. Rozwój nowoczesnych metod i technik znieczulania sprawił, że zabiegi stomatologiczne – także przeprowadzane w ramach leczenia implantologicznego – są dla pacjentów właściwie bezbolesne i atraumatyczne.
Czy znieczulenie przed zabiegiem implantacji boli?
W zdecydowanej większości przypadków wszczepienie implantu zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym – najczęściej jest to znieczulenie przewodowe, aplikowane w okolice większego nerwu przewodzącego bodźce w danym obszarze. Jest to najsilniejsze znieczulenie miejscowe stosowane w stomatologii, które działa nawet do 4 godzin, umożliwiające przeprowadzenie w bezbolesny dla pacjenta sposób wielu zabiegów, w tym wszczepienie implantów. Pewien dyskomfort oraz dolegliwości może natomiast wywoływać samo podanie znieczulenia poprzez iniekcję oraz jego początkowa faza działania, odczuwana jako drętwienie i uczucie „rozpierania” brody, policzka czy języka.
I choć techniki aplikacji takich znieczuleń w ostatnich latach mocno się rozwinęły, to jednak są pacjenci bardzo wrażliwi na dolegliwości oraz odczuwający silny stres i lęk na samą myśl o wykonaniu znieczulenia. U takich osób można dodatkowo zastosować sedację wziewną, czyli podanie poprzez maskę podłączoną do butli mieszaniny tlenu i podtlenku azotu (potocznie – gazu rozweselającego). Sprawia to, że pacjent jest odprężony, nieco oszołomiony, ale cały czas zachowuje świadomość – jest mniej wrażliwy na ból i mniej podatny na stres.
Inną metodą jest komputerowe znieczulenie dentystyczne – aplikacja środka znieczulającego jest podobna do tradycyjnego znieczulenia miejscowego, ale zamiast strzykawki używa się specjalnego urządzenia zakończonego cieniutką igłą. Dziąsło pacjenta najpierw smaruje się żelem znieczulającym, a następnie podaje w formie iniekcji zasadniczy środek znieczulający – aplikacja nie jest bolesna, bo igła w urządzeniu jest cieńsza, a dodatkowo ilość znieczulenia jest dozowana komputerowo, a to minimalizuje budzące dyskomfort uczucie „rozpierania” tkanek.
Jeśli pacjent cierpi na bardzo silną dentofobię (paraliżujący lęk przed leczeniem stomatologicznym) lub wszczepienie implantu jest tylko jednym z elementów rozległego, zaawansowanego zabiegu rekonstrukcji narządu żucia, zastosowane może zostać znieczulenie ogólne, czyli tzw. narkoza. Należy jednak pamiętać, że wymaga ono dodatkowej diagnostyki (np. konsultacji kardiologicznych) oraz jest wykonywane wyłącznie przez anestezjologa.
Czy można odczuwać ból po wkręceniu śruby gojącej?
Po wszczepieniu implantu zęba rozpoczyna się okres osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością. Może trwać od trzech miesięcy nawet do pół roku. Kiedy ma się ku końcowi, przychodzi czas na odsłonięcie implantu oraz nałożenie na niego tzw. śruby gojącej, co pozwala dokładnie wygoić się tkankom otaczającym implant oraz estetycznie wymodelować kształt dziąsła pod przyszłą odbudowę protetyczną. Odsłonięcie implantu wymaga nacięcia dziąsła – jest to prosty zabieg, który ponownie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i dzięki temu jest bezbolesny dla pacjenta.
Ból po zabiegu wszczepienia implantu – jak długo się utrzymuje?
Oczywiście należy mieć świadomość, że znieczulenie zastosowane przed zabiegiem wszczepienia implantu – nawet najbardziej nowoczesne – nie wyeliminuje dolegliwości odczuwanych po zakończeniu całej procedury. Ból jest zupełnie naturalną reakcją organizmu na ingerencję w tkanki miękkie i twarde, do których dochodzi podczas wszczepienia implantu. Gdy znieczulenie przestaje działać, większość pacjentów odczuwa pewne dolegliwości, a ich nasilenie to kwestia bardzo indywidualna – zależy zarówno od wrażliwości na ból, progu wytrzymałości pacjenta, zakresu zabiegu, liczby wszczepionych implantów i innych czynników.
Ból po zabiegu wszczepieniu implantu jest najsilniej odczuwany w ciągu 24-48 godzin po zakończeniu całej procedury. Utrzymuje się od kilku dni do nawet tygodnia, przy czym z czasem jego intensywność maleje.
Jak ograniczyć dolegliwości bólowe po zabiegu implantacji?
Warto pamiętać, że są sposoby, które pozwalają ograniczyć dolegliwości bólowe po zabiegu implantacji. Co konkretnie można zrobić, by zmniejszyć ból i dyskomfort?
- Przez pierwsze dni po zabiegu należy stosować dietę płynną i półpłynną, składającą się z produktów o łagodnym smaku, spożywanych w temperaturze pokojowej. Unikać trzeba produktów twardych, wymagających gryzienia, potraw pikantnych, kwaśnych, o intensywnym smaku, a także dań gorących – wszystko to może podrażniać miejsce implantacji i nasilać dolegliwości.
- Wskazane może być stosowanie zaleconych przez lekarza środków przeciwbólowych – w formie tabletek (np. zawierających ibuprofen) albo sprayów aplikowanych bezpośrednio do jamy ustnej (np. z lidokainą w składzie).
- W doraźnym łagodzeniu bólu i opuchlizny po zabiegu pomóc mogą zimne okłady, przy czym należy pamiętać, by nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, bo może to skończyć się odmrożeniem. Kostki lodu zawsze należy owinąć w czystą ściereczkę lub ręcznik i dopiero w takiej formie przyłożyć do twarzy.
- Bardzo ważna w łagodzeniu dolegliwości pozabiegowych oraz zapobieganiu powikłaniom jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Okolice wszczepu w pierwszych dniach należy delikatnie oczyszczać szczoteczką z bardzo miękkim włosiem, przeznaczoną dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Niewskazane jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol.
Ból po zabiegu nie mija – kiedy udać się do lekarza?
Znaczna redukcja odczuwanych dolegliwości powinna nastąpić po około tygodniu (do kilkunastu dni) po wszczepieniu implantów. Jeśli jednak ból nie ustępuje, a nawet się nasila, jeżeli towarzyszy mu obrzęk, ogólne złe samopoczucie czy gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Dzięki rozwojowi nowoczesnych metod i technik znieczulania, zabiegi wszczepiania implantów zębowych nie są bolesne dla pacjentów – nawet dla tych, którzy mocno obawiają się leczenia. Należy jednak mieć świadomość, że wszczepienie implantu wiąże się z naruszeniem ciągłości tkanek i ingerencją w dziąsło oraz kość, skąd biorą się dolegliwości pozabiegowe. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala jednak uporać się z nimi, dzięki czemu okres gojenia nie jest dla pacjenta mocno uciążliwy.