Share This Article
Implanty zębów to obecnie najtrwalszy, najbardziej funkcjonalny i estetyczny sposób uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu pacjentów. Co ważne, leczenie implantologiczne cechuje się również wysokim poziomem skuteczności – choć zdarza się, że na skutek działania różnych czynników efekty terapii nie są optymalne. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie np. poluzowanie implantu zęba, pojawiające się kilka dni, tygodni, a czasem nawet po dłuższym czasie od zabiegu. Jakie mogą być tego przyczyny? Co należy wówczas zrobić? Podpowiadamy!
Implanty zębów to niewielkie elementy, zwane przez pacjentów „śrubkami”, wykonane zazwyczaj z tytanu, które wkręca się w kość szczęki/żuchwy w miejscu luki zębowej – po pewnym czasie implant zrasta się z kością (fachowo zjawisko to określa się mianem osteointegracji), zastępując tym samym korzeń brakującego zęba. Następnie można na nim wykonać odbudowę protetyczną.
Choć dzięki rozwojowi nowoczesnych technik, materiałów i systemów implantologicznych leczenie z zastosowaniem implantów jest ogólnie bardzo skuteczne, to jednak obarczone jest ryzykiem powikłań, a w niektórych przypadkach – także niepowodzeniem całej terapii. Objawem, który powinien skłonić pacjenta do natychmiastowej konsultacji z lekarzem dentystą, jest poluzowany implant zęba. Specjalista sprawdzi, czy do poluzowania doszło w obrębie wykonanej już korony, czy może rusza się śruba gojąca lub łącznik, określi przyczyny i podejmie działania, dzięki którym implant być może uda się uratować.
Ruszająca się śruba gojąca
Po zakończeniu procesu osteointegracji, który – w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta – trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy, lekarz przeprowadza odsłonięcie implantu. Jest to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, który polega na nacięciu dziąsła znajdującego się nad implantem i uwidocznieniu jego górnej powierzchni. Wkręca się w nią tzw. śrubę gojącą, która umożliwia prawidłowe wygojenie tkanek dziąsła wokół implantu, chroni przed jego ponownym zarośnięciem, a także pozwala wymodelować kształt dziąsła pod przyszłą odbudowę protetyczną.
Pacjent nosi śrubę gojącą przez około 14 dni, użytkując jednocześnie dotychczasowe uzupełnienie protetyczne. Warto mieć świadomość, że na skutek postępujących procesów gojenia tkanek dziąsła, śruba gojąca może się samoistnie poluzować – choć zdarza się to dość rzadko. A ponieważ śruba ma zapewniać jak najlepsze warunki gojenia dziąseł, ich późniejszą estetykę oraz pomóc w wykonaniu ostatecznego uzupełnienia protetycznego, w takiej sytuacji należy zgłosić się do stomatologa, który odpowiednio ją dokręci.
Ruszający się łącznik i implant – o czym może to świadczyć?
Do poluzowania implantu dochodzi niekiedy także w obrębie części mającej zastępować korzeń (czyli tej wszczepianej w kość szczęki/żuchwy), łącznika albo już osadzonej na implancie korony protetycznej.
Jeśli do poluzowania implantu w części korzeniowej dochodzi w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni od jego wszczepienia, to mamy do czynienia z tzw. powikłaniem wczesnym, związanym z całkowitym brakiem osteointegracji lub nieprawidłowym przebiegiem tego procesu. Mówiąc wprost – implant nie zrasta się wówczas z kością. Zazwyczaj diagnozuje się to podczas wykonywanych regularnie w trakcie leczenia kontrolnych zdjęć radiologicznych, a u pacjenta może występować również ból, opuchlizna czy gorączka.
Zdarza się jednak, że do poluzowania implantu dochodzi już po zakończeniu leczenia. Najczęściej jest to objaw zaawansowanego periimplantitis, czyli zapalenia tkanek miękkich i twardych otaczających implant, które w dłuższej perspektywie może powodować niepowodzenie leczenia implantologicznego. Początkowo, we wstępnych stadiach, periimplantitis może obejmować tylko zaczerwienienie i obrzęk dziąsła otaczającego implant, a z biegiem czasu pojawiają się dziąsłowe kieszonki zapalne, recesje dziąsłowe, następuje zasinienie dziąseł, odczuwany jest ból podczas nagryzania, zaś implant rusza się.
Ruszająca się korona – co trzeba wiedzieć?
Jeszcze innym problemem po zakończeniu leczenia implantologicznego może być ruszająca się korona protetyczna. Może to być objaw wspomnianego już periimplantitis, który w zaawansowanych stadiach negatywnie wpływa na stabilność całej konstrukcji implantoprotetycznej, ale ruszająca się korona to czasem symptom jej pęknięcia lub poluzowania się na gwincie, na którym została osadzona. Warto pamiętać, że korona protetyczna osadzona na implancie – tak jak naturalna korona zęba – może zostać obluzowana na skutek urazu mechanicznego, np. wypadku, uderzenia, ugryzienia bardzo twardego pokarmu. Sytuacja ta również wymaga jak najszybszej konsultacji ze stomatologiem.
Poluzowany implant zęba – co może być przyczyną takiego stanu?
Podsumowując, poluzowany implant zębowy – zarówno w części korzeniowej, jak i protetycznej, w trakcie i już po zakończeniu leczenia – może być skutkiem:
- zaburzeń w procesie osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością – to z kolei może być spowodowane np. niedostateczną ilością/jakością tkanki kostnej w miejscu wszczepu, niektórymi chorobami ogólnymi (np. osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub cukrzycą) lub przyjmowaniem niektórych leków (np. bisfosfonianów),
- rozwijającego się periimplantitis, czyli zapalenia tkanek miękkich i twardych otaczających implant, które może być efektem np. palenia papierosów, nadużywania alkoholu, nieprawidłowej higieny jamy ustnej, przebytych wcześniej zapaleń przyzębia albo zakażeń bakteryjnych,
- pęknięcia lub poluzowania się korony osadzonej na implancie, a także jej uszkodzeń mechanicznych, np. w efekcie wypadku czy uderzenia.
Implant zęba się rusza – czy może wypaść?
W przypadku implantów zębowych trudno mówić o wypadnięciu w takim sensie, w jakim z jamy ustnej wypadają czasami np. ruchome uzupełnienia protetyczne, czyli protezy zębowe. Jeśli są one źle dopasowane, do takiej krępującej sytuacji może dojść podczas nagłego kichnięcia czy ataku kaszlu u pacjenta.
Implanty zębowe w części korzeniowej niekiedy nie zrastają się z kością, ale podczas gojenia są przykryte tkanką dziąsła, więc nie ma fizycznej możliwości, by „wypadły” z jamy ustnej. Oczywiście w ciągu tych kilku miesięcy stomatolog weryfikuje, czy proces osteointegracji przebiega prawidłowo – sprawdza, czy implant nie rusza się, czy wokół niego występuje zdrowa tkanka i czy na zdjęciach radiologicznych nie ma widocznych nieprawidłowości.
Ruszający się implant zęba – czy konieczna jest pilna wizyta u implantologa?
Bez względu na to, czy pacjent odczuwa utratę stabilizacji implantu jeszcze w trakcie leczenia, czy już po jego zakończeniu, czy obluzowana jest część korzeniowa czy uzupełnienie protetyczne, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty – najlepiej tego, który prowadził całą terapię. Szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiednich działań może uchronić pacjenta przed poważnymi powikłaniami skutkującymi niepowodzeniem leczenia, dyskomfortem i kolejnymi kosztami.