Share This Article
Implanty zębowe pozwalają na przywrócenie pełnej funkcjonalności oraz estetyki narządu żucia zarówno w przypadku pojedynczych, jak i mnogich braków zębowych. Ważne, by z decyzją o wszczepieniu implantów nie czekać zbyt długo – najlepsze efekty daje tzw. wczesna implantacja zęba, wykonywana w ciągu 8-12 tygodni od ekstrakcji.
Do utraty zęba może dojść z różnych przyczyn – najczęściej jest to skutek zaawansowanej próchnicy oraz urazów mechanicznych zęba. Warto mieć świadomość, że już nawet pojedyncza luka zębowa może nieść ze sobą poważne konsekwencje – nie tylko estetyczne, jak i zdrowotne.
Dlatego braki zębowe trzeba uzupełniać – w zależności od indywidualnej sytuacji klinicznej, wieku pacjenta, jego możliwości finansowych itp. lekarz zaproponuje dopasowane do potrzeb rozwiązanie protetyczne lub implantoprotetyczne. To właśnie implanty zębowe, na które osadza się korony protetyczne, są uznawane za rozwiązanie najbardziej trwałe, funkcjonalne i estetyczne.
Jakie zmiany zachodzą w jamie ustnej po ekstrakcji zęba?
Jak już wspomniano, ekstrakcja zęba nie pozostaje bez wpływu nie tylko na wygląd, ale i na zdrowie pacjenta. Brak już chociażby jednego zęba może powodować zmianę położenia, przesuwanie i rozchwianie zębów sąsiednich – to z kolei jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad zgryzu oraz wad wymowy. Luki w uzębieniu są powodem zaburzeń w rozkładzie sił potrzebnych m.in. do odgryzania i żucia pokarmów – może wówczas dochodzić do przeciążeń innych zębów, ich nadmiernego ścierania się, pękania i kruszenia.
Z biegiem czasu w miejscu braku zębowego dochodzi do utraty kości i zaniku wyrostka zębodołowego, a twarz – dla której zęby stanowią pewnego rodzaju naturalne „rusztowanie” – traci podparcie. To z kolei powoduje negatywne zmiany w wyglądzie, np. zapadanie policzków oraz opadanie kącików ust.
Jak szybko po ekstrakcji można wszczepić implant?
Utrata estetyki uśmiechu, zaburzenia rozkładu sił niezbędnych do spożywania posiłków, większe ryzyko rozwoju wad zgryzu, przeciążenia pozostałych zębów, zaniki kostne – mogą to być efekty usunięcia już nawet jednego zęba! Nie ma więc żadnych wątpliwości, że braki zębowe trzeba uzupełniać, a najnowocześniejszą i najbardziej trwałą metodą są implanty.
Pacjenci często zastanawiają się, jak szybko po ekstrakcji można wszczepić implant. Cóż, trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, bo zawsze zależy to od indywidualnej sytuacji klinicznej, a decyzję podejmuje stomatolog po wykonaniu niezbędnych badań. Ogólnie można jednak stwierdzić, że wszczepienie implantu po ekstrakcji zalecane jest… jak najszybciej. Każdy miesiąc zwłoki może powodować pojawianie się wspomnianych wcześniej zagrożeń.
Natychmiastowa implantacja zęba
Jednym z najnowszych osiągnięć współczesnej implantologii są procedury natychmiastowej implantacji zęba, czyli wszczepienie implantu od razu po ekstrakcji zęba naturalnego do powstałego wolnego zębodołu.
Natychmiastowa implantacja zęba jest bez wątpienia bardzo wygodną procedurą, pozwalającą zmniejszyć liczbę wizyt w gabinecie oraz skracającą czas całej terapii, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Decyzję o ewentualnej natychmiastowej implantacji zawsze podejmuje lekarz, wspierając się przeprowadzoną wcześniej diagnostyką oraz mając pewność, że sytuacja kliniczna u pacjenta pozwala na wykonanie takiej procedury.
Natychmiastową implantację zęba można przeprowadzić tylko wtedy, gdy:
- stan zdrowia jamy ustnej pacjenta jest bardzo dobry, nie ma ognisk próchnicy i objawów stanów zapalnych dziąseł,
- w miejscu ekstrakcji pozostała odpowiednia ilość kości i jest ona na tyle dobra, że można w nią wszczepić implant,
- po ekstrakcji zachowana została odpowiednia ilość tkanek miękkich, a podczas zabiegu nie doszło do jej bardzo rozległej traumatyzacji.
Należy mieć świadomość, że natychmiastowa implantacja to zabieg trudny, wymagający od lekarza sporego doświadczenia, a niekiedy obarczony również ryzykiem powikłań, więc jego przeprowadzanie nie jest regułą.
Wczesna implantacja zęba
Na uzyskanie optymalnych efektów funkcjonalnych i estetycznych w zdecydowanej większości przypadków pozwala wczesna implantacja zęba. Jest to zabieg przeprowadzany w ciągu 8-12 tygodni po ekstrakcji – po takim czasie tkanki miękkie i twarde w okolicach usuniętego zęba są już w pełni wygojone, a dodatkowo nie ma jeszcze zaawansowanych zaników kostnych.
U wielu pacjentów można wówczas wprowadzić implant bez konieczności wcześniejszych zabiegów regeneracji kości, choć oczywiście nie jest to regułą, bo czasami są one konieczne również z innych przyczyn, niezwiązanych z czasem, który upłynął od ekstrakcji.
Po przeprowadzeniu niezbędnych badań i zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia, stomatolog wszczepia implant w miejsce brakującego zęba – następnie trzeba odczekać kilka miesięcy aż implant zrośnie się z kością, po czym wykonuje się uzupełnienie protetyczne. Mamy tu więc do czynienia ze standardowym, kilkuetapowym leczeniem implantologicznym.
Późna implantacja zęba
Mianem późnej implantacji zęba określa się zabiegi wykonywane po upływie więcej niż trzech miesięcy od ekstrakcji – w zasadzie nie ma tu ostatecznego terminu granicznego, który wykluczałby możliwość takiego leczenia.
Są pacjenci, u których implanty wszczepia się z powodzeniem nawet kilka lat po utracie zęba, choć wówczas konieczne są już zabiegi regeneracyjne kości, a także – często – leczenie powikłań spowodowanych przez braki w naturalnym uzębieniu.
Czy po usunięciu zęba trzeba wstawić implant? Dlaczego nie należy z tym zwlekać?
Nie ma wątpliwości, że braki zębowe trzeba leczyć, choć metoda takiej terapii jest kwestią bardzo indywidualną. Dla części pacjentów – zwłaszcza młodych, u których braki dotyczą jednego czy dwóch zębów – najlepszym rozwiązaniem faktycznie mogą być implanty, w przypadku liczniejszych braków, częściowego lub całkowitego bezzębia częściej stosuje się mosty protetyczne oraz protezy zębowe (częściowe lub całkowite) oparte na pozostałych zębach własnych lub implantach. Współczesna stomatologia ma dla pacjentów wiele opcji terapeutycznych – ważne, by nie bagatelizować braków zębowych i pamiętać, że stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny.