Share This Article
Jednym z najistotniejszych warunków powodzenia terapii z użyciem implantów zębowych jest odpowiednia ilość i jakości tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepu. U niektórych osób – zwłaszcza tych, które utraciły ząb jakiś czas temu – pojawiają się zaniki kostne. Na jakość tkanki kostnej mogą też wpływać różne inne czynniki, np. choroby ogólnoustrojowe oraz przyjmowane leki. Na szczęście nie oznacza to, że z leczenia implantologicznego trzeba wówczas zrezygnować. Dentysta może bowiem przeprowadzić zabieg augmentacji kości, czyli jej odbudowy pod przyszłe leczenie implantologiczne.
O możliwości przeprowadzenia leczenia implantologicznego oraz o jego skuteczności decydują różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest ilość i jakość tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepu. Mówiąc najprościej – kości musi być na tyle dużo i musi być ona na tyle dobrej jakości, aby można było skutecznie umieścić w niej implant oraz by mógł się on trwale z nią zrosnąć.
Na ilość i jakość tkanki kostnej niekorzystnie wpływa jednak wiele czynników. Przede wszystkim do zaników kostnych dochodzi w miejscu utraty zęba i stąd właśnie zalecenia, by luki zębowe uzupełniać jak najszybciej po ich powstaniu. Oprócz tego, na stanie kości w obrębie szczęki i żuchwy mogą również odbić się różnego rodzaju choroby (np. osteoporoza), przyjmowane leki (np. bisfosfoniany) albo naturalne procesy starzenia.
Na szczęście współczesna stomatologia ma metody na to, by odbudować kości w szczęce oraz żuchwie i dzięki temu kwalifikować do leczenia implantologicznego pacjentów, u których występują zaniki kostne. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest augmentacja kości.
Odbudowa kości pod implanty – na czym polega?
Augmentacja kości – zwana również odbudową/nadbudową kości lub sterowaną regeneracją kości – to zabieg przygotowujący pacjenta najczęściej do leczenia implantologicznego (rzadziej protetycznego). Polega on na uzupełnieniu ubytków w kościach żuchwy/szczęki pacjenta przy pomocy specjalnych biomateriałów. Dzięki temu można poprawić warunki kostne i przeprowadzić leczenie z zastosowaniem implantów zębowych.
Kiedy odbudowa kości jest konieczna? Wskazania do augmentacji
Augmentacja kości to zabieg przeprowadzany u pacjentów:
- ze zbyt małą ilością/zbyt niską jakością tkanki kostnej w obrębie szczęki i/lub żuchwy jako zabieg przygotowawczy do implantacji,
- z zanikami kostnymi w obrębie szczęki i/lub żuchwy na skutek licznych ekstrakcji zębów,
- z chorobami przyzębia w bardzo zaawansowanych stadiach, kiedy stany zapalne prowadzą do zaników kostnych.
Podstawą kwalifikacji do zabiegu augmentacji kości są radiologiczne badania obrazowe, które pozwalają lekarzowi jednoznacznie ocenić ilość i jakość tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepu.
Jaki materiał wykorzystuje się do odbudowy kości?
Augmentacja kości może zostać przeprowadzona przy użyciu tzw. biomateriałów. Wśród nich znajduje się:
- kość autogenna, czyli kość własna pacjenta pobrana bezpośrednio z okolic żuchwy,
- kość homogenna, czyli kość od dawcy obcego pochodząca z tzw. banku kości,
- ksenograft, czyli odpowiednio spreparowana kość pochodzenia zwierzęcego (np. wieprzowa),
- materiał kościozastępczy, czyli syntetyczny substytut kostny pochodzenia nieorganicznego lub organicznego.
Prowadzone przez wiele lat badania i obserwacje dowiodły, że najlepsze efekty daje augmentacja kości z wykorzystaniem materiału własnego pacjenta, choć we współczesnej stomatologii zadowalające efekty, pozwalające na późniejszą skuteczną implantację, można uzyskać z zastosowaniem każdego rodzaju materiału.
Czy odbudowa kości boli?
Nie da się ukryć, że odbudowa kości to dość inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, związany z traumatyzacją tkanek. Warto jednak mieć świadomość, że wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dolegliwości bólowe i dyskomfort pacjenta zostają właściwie wyeliminowane.
Oczywiście trzeba pamiętać, że gdy znieczulenie przestaje działać, to pacjent może jednak odczuwać skutki wykonanego zabiegu – obrzęk, opuchliznę i ból. W celu ich złagodzenia stosowane są zimne okłady, leki przeciwbólowe oraz specjalne płukanki do jamy ustnej o działaniu przeciwbólowym i antyseptycznym. W określonym przez lekarza czasie należy również unikać spożywania twardych, gorących i pikantnych pokarmów, a także zachować ostrożność podczas codziennej higieny jamy ustnej.
Ile trwa zabieg augmentacji kości pod implant zębowy?
Czas potrzebny na wykonanie augmentacji kości może znacznie się różnić, w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta, stopnia złożoności przypadku, obszaru poddawanego odbudowie, wybranej techniki itp. Najogólniej można stwierdzić, że zabieg trwa od godziny do nawet 3-4 godzin.
Augmentacja kości – ile kosztuje odbudowa kości pod implanty?
Wszystkie te czynniki wpływają również na cenę augmentacji kości, podobnie zresztą jak np. renoma gabinetu, w którym wykonywany jest zabieg, jego lokalizacja, ale również rodzaj użytego biomateriału. Cena odbudowy kości zaczyna się od około 4000 zł, przy czym nie zawsze obejmuje ona np. diagnostykę obrazową niezbędną przed zabiegiem albo koszty biomateriału. Dlatego o szczegóły wyceny najlepiej zapytać bezpośrednio w wybranym gabinecie.
Powikłania po augmentacji kości pod implanty zębowe
Augmentacja kości jest ogólnie bezpieczną i skuteczną procedurą, jednak tak jak w przypadku wszystkich innych zabiegów, również odbudowa kości wiąże się z ryzykiem powikłań. Do tych występujących relatywnie najczęściej zalicza się:
- obrzęki i zaczerwienienia wokół pola zabiegowego,
- krwawienie z rany,
- dyskomfort i ból w obszarze zabiegowym,
- zaburzenia czucia w miejscu zabiegu,
- infekcje bakteryjne rany,
- odrzucenie biomateriału przez organizm pacjenta,
- uszkodzenia nerwów sąsiadujących z polem zabiegowym.
Warto przy tym pamiętać, że ryzyko wystąpieniu wielu z tych powikłań minimalizuje przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pozabiegowych oraz regularne wizyty kontrolne.
Jak szybko po odbudowie kości można wszczepić implant?
Pełna przebudowa tkanki kostnej i gojenie po augmentacji kości trwają od 4 do 6 miesięcy, choć zależy to od wielu czynników, w tym indywidualnych predyspozycji organizmu, rozległości wszczepu oraz zastosowanego materiału. Po tym czasie wykonuje się kolejne badanie obrazowe i jeśli uzyskane efekty są zadowalające, można przejść do wszczepienia pacjentowi implantu.